latvijaspirts.lv
      
2018. gada 24. maijs
JAUNUMI
NOTIKUMI
SAUNA IN LATVIA Latvian traditional bathhouse
БАНИ ЛAТВИИ традиции, народные ритуалы
DVD Latviešu tradicionāla pirts Latvian traditional bath
Grāmata PIRTNIEKU STĀSTI
LATVIJAS PIRTS DIENA
BIEDRĪBA LATVIJAS PIRTS
VISS PAR PIRTS DZIVI
Pirts veidi
Pirts tradīcijas
Pirts padomi
Pirtsslotiņas
Pirts akmeņi
Pirts celtniecība
Aromaterapija
Ārstniecības augi
> Ārstniecības augi A 1-10
> Ārstniecības augi A11-21
> Ārstniecības augi A21-31
> Ārstniecības augi B 1-10
> Arstniecības augi C 1-10
> Ārstniecības augi D 1-10
> Ārstniecības augi E 1-10
> Ārstniecības augi F 1-10
> Ārstniecības augi G 1-10
> Ārstniecības augi H 1-10
> Ārstniecības augi I 1-10
> Ārstniecības augi J 1-10
> Ārstniecības augi K 1-10
> Ārstniecības augi L 1-10
> Arstniecības augi M 1-10
> Ārstniecības augi N 1-10
> Ārstniecības augi O 1-10
> Ārstniecības augi P 1-10
> Ārstniecības augi R 1-10
> Ārstniecības augi S 1-10
> Ārstniecības augi T 1-10
> Ārstniecības augi U 1-10
> Ārstniecības augi V 1-10
> Ārstniecības augi Z 1-10
> Eksotiskie augi A-B-C-D
> Eksotiskie augi E-F-G-H-I
> Eksotiskie augi J-K-L
> Eksotiskie augi M-N-O
> Eksotiskie augi P-R-S
> Eksotiskie augi T-U-V-Z
Dabas veltes
Veselība un skaistums
Mājas lietas
Svināmās dienas un tradīcijas
Mālu terapija
Garšaugi no Annas Šmites
Eglona Brūna saimniecība
IEPAZĪSTIES!
PIRTS SKOLA
Pirts Upesrūķi
Pirts Brūveri
Pirts Nāras
Pirts Azote
Pirts Kundziņi
Pirts Bērzaine
Pirts Avoti
Pirts Rozēni
Pirts Šalkas
Pirts Piekūni
Lauku sēta Jāņkalni
Pirts Pļavenieki
Pirts Spārītes pie Rāznas
Ezermalas - Pirtslietas
Brīvdabas muzejs
Meņģeļu pirts
Viktora Ķirpa Ates muzeja pirts
EKO SOLIS Dabīgas lineļļas - koka darvas krāsas, koka kubli
Dr. Tereško tējas
Kalējs Edvīns Šakalis
Latvijas pirts 2010 - Latvian sauna - Латвийская баня
Latvijas pirts 2011 - Latvian sauna - Латвийская баня
Latvijas pirts 2012 - Latvian sauna - Латвийская баня
Latvijas pirts 2013 - Latvian sauna - Латвийская баня
LATVISKIE PIRTS SVĒTKI 2015
Latvijas pirts svētki 2017
FORUMS
GALERIJAS
Mārdadzis


 Mārdadzis (Silybum marianum L.)

 

 Ir pasaulē plaši pazīstams, Vidusjūras reģiona cilmes kurvjziežu dzimtas ārstniecības augs. Latvijā mārdadzi kā košumaugu ieveda 17. gs. un apstādījumu veidošanai izmanto arī šodien. Mārdadža drogas un no tām rūpnieciski izgatavotus preparātus lieto gan gremošanas traucējumu un aknu slimību ārstēšanā, gan vēža un citu saslimšanu profilaksē. Tagad noskaidrots, ka mārdadzis ir arī efektīvs līdzeklis aknu iekaisuma mazināšanai

Mārdadzis ir viens no latviešu ezotēriskajiem augiem, kaut gan daudz vairāk dabā tas ir sastopams Vidusjūras apgabalā, Kaukāzā, Rietumsibīrijā. Latvieši to ir stādījuši pie savām mājām gan kā krāšņumaugu, gan kā aizsardzības augu no visa ļaunā, kas var ienākt mājā. Mārdadzis ir ļoti krāšņs augs, kurš zied no jūnija līdz septembrim.

Mārdadzis šobrīd ir populārs ārstniecības augs. Daudzi cilvēki, kuri par to dzirdējuši, domā – ja uz preparāta iepakojuma ir uzrakstīts vārds "mārdadzis", tad produkts ir ļoti efektīvs un spēj pasargāt aknas. No visām aktīvajām vielām, kas ir mārdadžos, pati aktīvākā ir silimarīns. Izvēloties mārdadžu produktus, jāpievērš uzmanība tieši silimarīna saturam, jo no tā atkarīgs, kā aknu šūnu membrāna iztur toksīnu triecienus, – varētu teikt: silimarīns padara aknu šūnu par neieņemamu cietoksni, un toksīni to nevar uzveikt. Lai nostiprinātu aknu šūnu membrānu, mārdadžu preparāti jālieto 8 nedēļas.

Mārdadzis ir arī ļoti vērtīgs ārstniecības augs. Galvenokārt izmanto mārdadžu sēklas, dažkārt arī lakstus. Sēklas ievāc tad, kad tās ir nogatavojušās. Tas gan ir diezgan durstīgs process. Sēkliņas satur flavolignānus, kurus sauc par silimarīnu, līdz 30% eļļas, E vitamīnu, sterolus, histamīnu, sveķveida vielas, rūgtvielas, gļotvielas u.c.

Mārdadzi lieto:

 • žults sekrēcijas veicināšanai;
 • laktācijas stimulēšanai;
 • hroniska aknu un žultspūšļa iekaisuma gadījumos;
 • aknu bojājumu gadījumos pēc hepatītiem;
 • saindējoties ar sēnēm un citām dabas indēm;
 • pret aknu cirozi;
 • smagu slimošanu gadījumos;
 • pret vēdera aizcietējumiem;
 • hemoroīdiem;
 • gāžu novadīšanai;
 • pret galvassāpēm, migrēnu;
 • nieru slimību ārstēšanai;
 • sirds slimību ārstēšanai.

Sēklu tinktūra nedaudz pazemina asinsspiedienu un sekmē žults izdalīšanos un paplašinātu vēnu ārstēšanu. Augu lapas, ziedu kurvīšus lieto arī uzturā kā dārzeņus.

 Artūrs Tereško
"Mārdadzis pie mums aug brīvā dabā. Kad augs nozied un nogatavina sēklas, tad tās var izmantot veselībai. Vienā mārdadža galviņā ir 15 grami sēkliņu. Mārdadža lapas var izmantot tējai."

Īstais mārdadzis (Silybum marianum) ir viengadīgs vai divgadīgs kurvjziežu dzimtas augs. Tā dzimtene ir pie Vidusjūras, bet Latvijā tas ieceļojis XVIII gadsimtā, kļūdams par krāšņumaugu piļu dārzos. Arī mūsdienās to kultivē apstādījumos un izmanto gan kā ārstniecības, gan arī dekoratīvu augu. Sasniedz līdz 1,5 m augstumu. Lapas līdz 80 cm garas un 30 cm platas, spīdīgas, klātas ar sudraboti baltiem plankumiem, gar malu tām ir asi dzelksnīši. Ziedi purpurvioleti, sakopoti kurvītī dzinuma galos.


Mārdadža sēklas ir viens no spēcīgākajiem līdzekļiem vecuma aizbaidīšanai un cīņai ar Hepatītu. Zinātniskos eksperimentos pierādīts, ka augā esošie glikozīdi silimarīns un izosilibīns nostiprina aknu šūnu apvalku un padara to nepieejamu vīrusiem. Vīrusus ārpus šīnām viegli pieveic organisma aizsardzības spēki. Uzlabojas arī jaunu aknu šūnu veidošanās un to spēja saistīt kaitīgos savienojumus – tādā veidā organisms tiek attīrīts un nenoveco.  Mārdadža sēklas nav indīgas un tās neizraisa blakus parādības.
Lietošana: Profilaksei lieto pa vienai tējkarotei sēklu pulvera dienā. Smagu aknu iekaisumu gadījumā lieto līdz piecām reizēm dienā pa tējkarotei, virsū uzdzerot ūdeni.
Sēklu tinktūra nedaudz pazemina asinsspiedienu un sekmē žults izdalīšanos un paplašinātu vēnu ārstēšanu.
Mārdadža sēklas lieto žults sekrēcijas veicināšanai, laktācijas stimulēšanai, hroniskas aknu un žultspūšļa iekaisuma gadījumos, aknu bojājumu gadījumos pēc hepatīta, saindējoties ar sēnēm, pret aknu cirozi, smagu slimošanu gadījumos, pret vēdera aizcietējumiem, hemoroīdiem, gāžu novadīšanai, pret galvassāpēm, migrēnu, nieru ārstēšanai, sirds slimību ārstēšanai.

 Mārdadžu eļļa

Mārdadžu eļļa — tas ir ļoti bagāts bioloģiski aktīvu vielu komplekss, kuras sastāvā ietilpst flavonoīdi, neaizstājamas augstākās taukskābes — linolskābe, linolēnskābe, karotinoīdi, A, B, E, K vitamīni, antioksidanti. Šis produkts satur īpašu komponentu — silibinīnu, kurš nostiprina un reģenerē aknu šūnas.

Ieteicama: aknu un žults izvades ceļu funkciju (ciroze, hepatīts, aknu tauku distrofija, alkohola hepatīts) traucējumu gadījumos; toksisku vielu izvadīšanai no organisma. Holesterīna līmeņa pazemināšanai asinīs; kuņģa un zarnu trakta darbības normalizēšanai; kapilāru stiprības un elastības uzlabošanai, uzlabo to caurlaidību; redzes uzlabošanai; sirds un asinsvadu saslimšanas riska samazināšanai; imūnās sistēmas nostiprināšanai; tai piemīt vispārspēcinoša iedarbība; pie apdegumiem un brūcēm; strutojošos procesos; pie stomatītiem, gingvītiem un faringītiem; pie ekzēmas, hiperkeratozīm, neirodermītiem.

Devas un lietošana: Lieto pa vienai tējkarotei 3 dienā pusstundu pirms ēšanas. Apdegumus un brūces iepriekš apstrādā ar jebkuru antiseptiķi, uz apstrādātās virsmas uzliek eļļā samērcētu marles saiti. Strutojošu procesu gadījumos pārsējus maina katru dienu.

Reģistrētajiem
Epasts:
Parole:
 Reģistrēties